Who’s Who

Signal Flags 1Flag Officers 

Commodore: Janice Boyle
Vice Commodore: Dan May
Rear Commodore: Leonard Blaney
Fleet Captain: Bernie Kamp

Officers

Secretary: Catherine Sampson
Treasurer: Bill Harris

Members at Large:  

2016-2018
Robert Arnold
Gerald Bryant

2017-2019
Jim Higgins
Robert Murphy

2018-2020
John Lochran
Craig Carreau

Club Manager

Rebecca Darsch

Function Manager / Bar Manager                        

Kimberly Martel

Waterfront Steward

Ed Bent

Bartenders

Kim Martel, Cheryl Noonan – Starr, Amy Jitiam, Deb Lapollo, Jacqi Gallant

Launch Operators/Waterfront

Launch:
Robert Webb, Gary Kaukoranta, Donna Berry, John Buckley, Alan Costello, Dennis Dries, 

Dock Hand:
Andrew Kibbe

House, Grounds and Maintenance

Steward: Buddy Silvia
Ryan Beane, Michael Donnolly

Personnel Committee

Janice Boyle, Chair
Dan May, Leonard Blaney, Bernie Kamp

Nominating

Cliff Sampson, Jack May, Mark Wells
 
Audit

Chet Gwardyak, Chair
Janice Boyle, Paul Soper

Budget Committee

Bill Harris,  Chair
Janice Boyle, Dan May, Leonard Blaney, Bernie Kamp

Historian

Doris Johnson, Chair
 
Yearbook

Joyce Stewart, Chair

Cathy Sampson
 
Committees

Waterfront

John Lochran, Chair
Jack Callahan, Dan May, Bernie Kamp, Eric Brenner, Bob Sexton, Joe Butterfield, Chet Gwardyak, Bryan Belsito, Paul Rando, Kevin Winn, Bob Murphy, Gerry Bryant, Jim Begley, Ron Wolf
 
Membership Committee

Dana Mahoney, Chair
Susan Connolly, Cathy Sampson, Pam Boucher, Georgia Blatterman, Ellie Conlon, Theresa Bryant

House & Grounds

Gerry Bryant, Chair
Bob Arnold, Put and Kathy Burns, Paul Mueller,  Len Blaney,  Joe Butterfield, Paula Butterfield, Russ Weymouth, Todd Monska, Joy Hurley, Patricia O’Connor, Dave O’Connor, Rob Bonneau, Helen Hamilton, Mark Cleveland, Lily Cleveland, Walter Murphy, Karen Weymouth.

Entertainment

Pam Boucher, Chair
Pam Churchill-Peterson, Dana Mahoney, Kerry George, Suzanne Foster, Gisele Benson, Lisa O’Neill, Janice Boyle, Kim Martel, Judi Campbell, Linda Landry, Jean Jacobs
 
Insurance & Legal

Gerald May Jr, Chair
Janice Boyle, Ned Joyce

Capital Outlay

Paul Soper, Chair
Bill Harris, John Demarsh
  
Sailing Program

Ned Joyce, Chair
Nicole Maddock, Richard Blatterman, Craig Carreau, Paul and Kristine Kiley

Director

To Be Announced

Instructors

To Be Announced

Junior Organization

Commodore: 
Vice Commodore: 
Rear Commodore: 
Secretary:
Treasurer:

Junior Organization Resource

Chair: Christine Sampson
Morgan Silva
Junior. Officer:

Performance Handicap Racing Fleet (PHRF)

Rob Reifeiss, Chair
Jack May, Handicapper